U Galeriji 90-60-90 u Zagrebu (POGON Jedinstvo), u četvrtak, 9. rujna u 20 sati otvara se izložba Dušice Dražić naslovljena Nauči da se krećeš kroz metamorfozu. Izložba, čija je kustosica Irena Bekić, dio je ešireg umjetničko-antropološko-istraživačkog projekta Odbačeno: prilozi za studije vrijednosti. U središtu interesa su vrijednost i bezvrijednost stvari, društveni mehanizmi i procesi koji ih definiraju kao i veze između vrijednosti, otpada i stigme viška na kojima se grade i redefiniraju biografije stvari, mijenjaju kanoni, oslabljuju hijerarhije, vrše preobrazbe struktura.
Izložba obuhvaća četiri rada u kojima autorica, kroz četiri različita slučaja opticaja između vrijednog i odbačenog, istražuje potencijale podvojenosti viška. Ona prati život antropogenske šume, projektu njezina oca, zasađene pošumljavanjem visoravni Peštar kroz Omladinske radne akcije; obrađuje apsurdnu zbirku uzoraka zemlje sa švedskih arheoloških lokaliteta kojom je pretrpan depo Švedskog povijesnog muzeja; u višemjesečnom radu, brusnim papirom svakodnevno smanjuje kamen s Bakićevog spomenika na Petrovoj gori i kemijskom olovkom iscrtava linije udaljenosti od kuće do mora temeljeći se na izmišljenoj računici iz djetinjstva. Radi se o različitim gestama aproprijacija kroz koje promišlja aspekte vlasništva i odrasta, obrće hijerarhije, izmjenjuje lica, izmiče identitetima, stvara međuprostore realiteta.
U međusobnoj relaciji izloženih radova pri čemu pejzaže tretira kao objekte, a predmetima oduzima karakteristike, Galerija postaje mjesto proizvodnje novog ambivalentnog krajolika i istovremeno je arhiv odbačenih konfiguracija (prirode, ideologije, mašte, povijesnih narativa, dokumentacije…). Prostor i naracija izložbe u uskoj su vezi. Izgrađeni preobrazbama, izmjenom veličina, materijalnosti, umnažanjem gramatičkih lica, pogleda i medija, podsjećaju nas da je upravo metamorfoza osnovni životni princip na svim razinama. Konzekventno negirajući medijalne granice, kako piše povjesničar i teoretičar književnosti Davor Beganović, ona brazda kulturu “na isti način na koji se prirodna metamorfoza usudila dovesti u pitanje vododjelnicu materijalnosti i nematerijalnosti, preokrenuti svijet prirode u čudesnu sceneriju formi na čijem se fonu razvija drama nastanka i nestanka, života i smrti, bespovratni sudari istoga i drugoga čiji su rezultati neizvjesni i nepredvidivi”.
Izložba ostaje otvorena do 19. rujna, svakim danom od 16 do 20 sati, a na dan otvorenja, 9. rujna, u 19 sati predstavljanje knjige Symptoms of the Future: Exhibition in the Box, autorica Irene Borić, Dušice Dražić i Mirjane Dragosavljević, uz sudjelovanje Anamarije Batiste, Maje Hodošček, Petre Mrše, Tanje Šljivar i Nataše Šuković.
U sklopu izložbe održat će se i botanička šetnja Savički botanički vremeplov s Renatom Šoštarić (PMF, Zagreb), zakazana za 11. rujna u 11 sati, u Miševečkoj ulici bb (Savski nasip kod tornja toplane u Borovju), kao i pošumljavanje šume u okolici Zagreba, u suradnji s Hrvatskim šumama.

