Fotografske fragmente bolničke svakodnevice, zabilježene tijekom jednomjesečnog boravka na jedinici intenzivnog liječenja uslijed infekcije virusom COVID-19, fotograf Darije Petković okupio je u seriju koja se trenutno može pogledati u ADU Galeriji f8 u Zagrebu. Izložba pod nazivom Otpusno pismo, svojevrsni bolnički fotografski dnevnik, može se pogledati do 12. prosinca, a više o njoj doznajte u nastavku!
Autorica predgovora, povjesničarka umjetnosti i kustosica Anita Zlomislić, o ovoj seriji piše:
Svijet se u svega nekoliko dana suzio na bolničku sobu na jedinici intenzivnog liječenja u Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, a život na borbu za svaki dah. Rendgenske snimke pluća pokazuju učinke COVID-19 infekcije: pneumonija i respiratorna insuficijencija. Maska s kisikom olakšava situaciju, ali je otežava spoznaja da je respirator mogući sljedeći stadij kojega preživi samo 50 % bolesnika.
Bolničkim fotografskim dnevnikom Darije Petković upravo kao da vlastitu fizičku nemoć kompenzira s moći koju pronalazi u izmaknutoj poziciji promatranja posredstvom zaslona mobitela. Kao da stanje bolesti na taj način udaljuje od sama sebe i pretvara ga u izvanjski događaj.
Pisan u prvom licu, fotoesej Otpusno pismo Darija Petkovića fotografiju uspostavlja kao egzistencijalnu poziciju koja se u trenucima teške bolesti dodatno potvrđuje, kreirajući prostor slobode ondje gdje se naizgled čini nemogućom. U Iskustvu slobode Jean-Luc Nancy zastupa tezu da vlastiti “singularni” prostor slobode ostvaruje svoj smisao tek u dioništvu s drugima. Jer fotografija nije namijenjena samo svom tvorcu. Za nas druge koji u njoj sudjelujemo kao promatrači fotografija je svjedočanstvo, dokaz nečega o čemu čujemo, ali u što možemo sumnjati dok ne vidimo. Pozvani da vidimo, postajemo i sami svjedoci.
Darije Petković rođen je 1974. godine u Zagrebu. Diplomirao je 1999. godine na Odsjeku snimanja Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Za vrijeme studija započeo je profesionalno fotografsko djelovanje u tiskanim medijima koje je trajalo petnaest godina, a od 1996. godine javno prezentira fotografije na samostalnim i skupnim izložbama. Od 2005. godine zaposlen je na Akademiji dramske umjetnosti, na Katedri za fotografiju pri Odsjeku snimanja, gdje radi i danas kao izvanredni profesor.











