U organizaciji Centra za kulturu Maksimir i Akademije likovnih umjetnosti (ALU) u Zagrebu nedavno je održana velika likovna akcija na otvorenom Kultura ulice u kojoj je sudjelovalo 20 studenata i/ili alumnija ALU-a. Oni su osmislili i realizirali likovne intervencije/murale na 20 panoa veličine 2x3m, postavljene u Budakovoj ulici, kod okretišta Borongaj. Tema je, kao i prošle godine, vezana uz urbanu kulturu i kulturu mladih.








Mladi umjetnici predstavili su kulturu ulice i nevjerojatno bogatu urbanu kulturnu scenu koja na ovim prostorima živi u raznim kreativnim zvučnim i vizualnim varijacijama već više od 50 godina. U sklopu Izložbe na cesti građani su kao neposredni promatrači imali priliku sudjelovati u procesu nastanka umjetničkog rada, od osmišljavanja do realizacije. Izložba na otvorenom prostoru, izvan uobičajenih komornih prostora muzeja i galerija, može se razgledati tijekom dana i noći, do iduće akcije u lipnju 2027. godine.
Mentori ovogodišnje likovne akcije na otvorenom bili su Tomislav Buntak, Danko Friščić i Fedor Fischer (ALU), a sudjelovali su Karlo Sabolić, Antonio Petrić, Lara Grotić, Karla Vrdoljak, Marta Birkić, Antonija Šumiga, Marija Lena, Marija Žagar, Karla Račić, Luka Kraljević, Jakov Rosandić, Mirta Jordan, Lucija Picek Posavec i Marta Milinović.















