+ 0 Preporuka

Danas, u utorak 14. srpnja 2015. u 20 sati u Galeriji umjetnina u Splitu, otvara se izložba fotografija nedavno preminule Marije Braut. Fotografije pripadaju fundusu muzeja, a nova kustoska interpretacija njeno stvaralaštvo namjerava dodatno približiti publici. Konceptom izložbe stvara se svojevrstan triptih, gdje se svaki njegov dio gradi kao simbolički ciklus razvoja zajedno s pripadajućim metaforičkim uvodom, zapletom i raspletom. Naime, radi se o prikazu triju razvojnih ciklusa, čovjekovog, prostornog i društvenog, koje je Marija Braut tijekom godina zabilježila svojim fotoaparatom.

marija braut, lapidarij - enes kišević, 1968.
*Marija Braut – Lapidarij – Enes Kišević, 1968.

Čovjekov razvojni put prikazan je kroz niz portreta ljudi od ranog djetinjstva, preko mladenaštva i životne zrelosti do duboke starosti i smiraja života. Prostor koji je okružuje bio je oduvijek tema koja je intrigirala fotografkinju, a predstavljen je kroz fotografije prirodnog, ruralnog i urbanog krajolika. Turbulentan društveni razvoj na ovim prostorima najupečatljiviji je dio izložbe jer nas provodi kroz kolektivnu povijest mira, ratnog razdoblja te tranziciju i ponovnu uspostavu života.

Fotografije Marije Braut pravi su tragovi društvene prošlosti i sadašnjosti, koji nam usput donose podsjetnike na svakodnevnicu koja je većini ljudi ostala nevidljiva ili zaboravljena.

Kustosi izložbe su Božo Kesić i Antonija Mihovilović, a otvorena je do 2. kolovoza 2015. godine. Posjetitelji mogu razgledati izložbu od utorka do nedjelje u vremenu od 10 do 21 sat, dok je ponedjeljkom i državnim blagdanom muzej zatvoren.

marija braut, kaleta u kiši,1980.
* Marija Braut – Kaleta u kiši, 1980.

Marija Braut rođena je u Celju 1929. i umrla u Zagrebu 2015. godine. Osnovnu školu završila je u rodnom gradu, a daljnje školovanje nastavila je u Zagrebu. Nakon završetka gimnazije upisala je studij arhitekture, koji nikad nije privela kraju. Fotografijom se počela baviti 1967. godine, pod mentorstvom Toše Dabca. Prvu izložbu priredila je 1969. godine u Studentskom centru u Zagrebu, zajedno sa Petrom Dabcem. Radila je u brojnim zagrebačkim galerijama i današnjem Muzeju suvremene umjetnosti, za koji je snimala portrete umjetnika i fotografije za kataloge. Od 1972. godine počela je djelovati kao samostalna umjetnica. Značajna je i njena suradnja s Hrvatskim narodnim kazalištem, Zagrebačkim kazalištem mladih, Dramskim kazalištem Gavella, Satiričkim kazalištem Kerempuh i Dubrovačkim ljetnim igrama. Izlagala je na više od stotinu samostalnih i skupnih izložaba. Redovito je objavljivala fotografije u dnevnim listovima, časopisima i publikacijama za likovnu umjetnost, arhitekturu i kazalište. Bila je članica ULUPUH-a od 1969., Fotokluba Zagreb te ZUH-a od 1972. godine.

marija braut, sunja, 1992.
* Marija Braut – Sunja, 1992.

+ 0 Preporuka