+ 37 Preporuka

O važnosti vode u gradu

autor: vizkultura


PODIJELI:

U okviru višegodišnjeg programskog naglaska na pitanja ekologije i održivosti, Goethe-Institut Kroatien u suradnji s platformom 1POSTOZAGRAD pokreće projekt Žedni grad, kojim se nastavlja na inicijativu regionalnog Goethe-Instituta za istraživanjem društvenog i umjetničkog dosega (novih) oblika demokratskog i kolaborativnog upravljanja zajedničkim dobrima (commons). Fokus projekta su urbane (mikro) teme koje su dio šire teme okolišnih i održivih  politika. Polazeći od činjenice da je voda javno dobro i ljudsko pravo, projekt započinje propitivanjem mogućnosti podizanja komunalnog standarda glavnog zagrebačkog trga ponovnim uvođenjem pitke vode na najstariju gradsku česmu – Manduševac. Urbanom intervencijom na Manduševcu i vođenom šetnjom po Zagrebu, koja će se održati u subotu, 26. rujna s početkom u 11 sati na glavnom zagrebačkom trgu prigodno će startati program čiji je autor Saša Šimpraga.

 

 

Manduševac se kroz povijest mijenjao, uvijek je nudio mogućnost pijenja vode, no sada je već desetljećima zakinut za punkt s besplatnom pitkom vodom. Taj je komunalni, javnozdravstveni i civilizacijski standard dio zagrebačke urbane tradicije, ali je prije svega i stvarna potreba grada te u svome mjerilu izuzetno bitan doprinos borbi protiv klimatskih promjena i smanjenju plastične ambalaže. Cilj intervencije na Manduševcu je podizanje vidljivosti teme i predstavljanje glavnih argumenata u prilog vraćanju pitke vode na Manduševac.

Nakon predstavljanja intervencije zainteresirani građani moći će sudjelovati na šetnji kojom se tematizira pitka i druga voda u centru grada. Šetnja će uključiti različite urbane momente koji su posredno ili neposredno vezani uz element vode. Za šetnju je obavezna prijava putem ove poveznice na web stranicama Goethe-Instituta Kroatien.

U nastavku projekta, 30. listopada u 18 sati u Booksi organizira se tribina Žedni grad: drži li Manduševac vodu? te natječaj za kratku priču na temu grada uz uvjet spomena vode u gradu koji će biti raspisan 15. listopada 2020.

Gosti tribine bit će Branko Silađin (arhitekt i jedan od autora sadašnjeg izgleda Trga bana Jelačića i samog Manduševca), Stjepan Felber (glavni urednik portala EkoVjesnik), Janko Večerina (liječnik, predsjednik Sindikata biciklista), Snješka Knežević (povjesničarka umjetnosti i stručnjakinja za povijest Zagreba) i David Kabalin (arhitekt i stručnjak za povijesne ambijente gradova).

 

 

+ 37 Preporuka