+ 78 Preporuka

Ulična izložba osvježila Zagreb

autor: vizkultura


PODIJELI:

Prošlog je tjedna završen prvi ciklus oslikavanja novog projekta pod nazivom Ulični triptih, o kojem smo pisali ovdje. Podsjetimo, riječ je o jedinstvenom cjelogodišnjem programu uličnih izložbi koji će ponuditi presjek aktualne domaće street art scene, pri čemu će zagrebačke ulice postati bogatije i šarenije zahvaljujući pravim malim umjetničkim remek djelima.

Odabrane ulične panele oslikala su tri talentirana hrvatska umjetnika koji su na ovaj način dobili priliku svoj rad izložiti kroz jedinstvenu formu “izložbe u promjeni”. Središnju lokaciju projekta, Centar za posjetitelje Turističke zajednice grada Zagreba (Trg bana Jelačića 11), oslikao je Boris Bare koji je o radu pod imenom Herman Gollubé ovim povodom rekao: “Rado sam prihvatio poziv da oslikam zid Centra za posjetitelje na glavnom zagrebačkom trgu. Ivo Robić u svojim je šlagerima posebne stihove posvetio zagrebačkim golubovima, odnosno ‘pernatim pilotima’, kako ih je nazivao. Ja sam jednom od njih ovog puta dao ulogu poznatog arhitekta Zagreba, Hermana Bolléa.”

 

*Boris Bare, “Herman Gollubé” / foto: Ernest Mazarekić

 

Kod glavnih stepenica tržnice Dolac sada se “čuje” prava Ulična rapsodija s potpisom akademskog slikara Mislava Lešića koji je svoj rad opisao ovim riječima: “U mojoj nadrealnoj viziji tamburaši postaju prateći bend divovskom pijetlu koji pjeva u zoru usred stare gradske jezgre. Pokušao sam povući paralelu između mjesta mog odrastanja u Slavoniji s mjestom mog djelovanja u Zagrebu.”

 

*Mislav Lešić, “Ulična rapsodija” / foto: Ernest Mazarekić

 

Zaboravljeni panel u Radićevoj ulici (kod broja 42) bojama je oživio Zvonimir Haramija Hans iz Koprivnice, a njegov rad Holy Bird budi optimizam: “Slika je vesela, gotovo dječje naivna, a rad ne postavlja teška pitanja. Mislim da nam je baš to potrebno u tmurnoj svakodnevici. Iako ptica nije glavni element slike, ona simbolizira nadu u bolju budućnost.”

 

*Zvonimir Haramija Hans, “Holy Bird” / foto: Ernest Mazarekić

 

Postav Uličnog triptiha mijenjat će se u ciklusima – svaka tri mjeseca na panelima će osvanuti tri nova umjetnička rada s potpisom različitih autora iz cijele Hrvatske. Također, kao dodatni element iznenađenja, jedna od tri lokacije svaki put će biti drugačija. Iduće oslikavanje je najavljeno za lipanj 2021., a do tada svi prolaznici i namjernici mogu svakodnevno razgledati ovu uličnu izložbu u centru Zagreba. Projekt organizira umjetnički kolektiv Preuredi moju pumpu i Turistička zajednica grada Zagreba, a njegov se tijek može pratiti na Facebooku i Instagramu.

 

+ 78 Preporuka