+ 24 Preporuka

Ready-made skulpture u Regeneratoru

autor: vizkultura


PODIJELI:

Zabočka galerija suvremene umjetnosti Green Room od ove godine djeluje na novoj adresi – u novom Centru urbane kulture Regenerator u Zaboku, smještenom u zgradi nominiranoj za UHA-inu nagradu “Viktor Kovačić” (link). Ovogodišnji galerijski program uključuje izložbe četvero hrvatskih umjetnika mlađe i srednje generacije Marije Ančić, Željka Badurine, Ivana Gundića i Tomislava Hršaka, čija je izložba otvorena početkom ožujka, a pogledati se može do 25. travnja.

*Regenerator / foto: Jure Živković

Smješten u potpuno obnovljenim i adaptiranim bivšim tvorničkim halama Regeneracije, poznate tvrtke za proizvodnju netkanih tekstila, Regenerator nastavlja nasljeđe kulture prisutne u tom prostoru još od 2009., kada su volonteri iz istoimene udruge od Grada Zaboka dobili na korištenje praznu, zatečenu halu. Danas prostor vodi Ustanova u kulturi Centar urbane kulture Regenerator. Kompleks čiji projekt potpisuju MVA / Mikelić Vreš arhitekti bio je nominiran za prestižnu međunarodnu nagradu Mies van der Rohe  i za važnu regionalnu nagradu Piranesi, a udruga GOKUL, koja stoji iza rada galerije Green Room, jedna je od onih koje će svoje programe ostvarivati u Regeneratoru.

*Izložba “Nebo” Tomislava Hrška, Green Room / foto: Luka Smuk

Likovni umjetnik Tomislav Hršak (Krapina) na izložbi Nebo predstavlja izbor iz istoimene serije skulptura, instalacija i ready-made radova, uglavnom novih radova, te nekoliko radova ranije izlaganih u zagrebačkoj Galeriji SC i Galeriji Kranjčar. O tim je izložbama govorio i u intervjuu za Vizkulturu.

Bojan Dmitrović Krištofić, kustos izložbe i programa u galeriji Green Room, o izložbi piše sljedeće.

Tomislav Hršak živi i radi u obližnjoj Krapini, gdje u sklopu svog doma ima atelijer i gdje je 2025. postavio i skulpturu Mati, a uz to je bio učenik Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok. Izložba Nebo s pratećom akcijom Spomenik… stoga je izvrsna prilika da zabočka i zagorska publika dožive noviji rad umjetnika iz svoje sredine, koji je tijekom godina predanog djelovanja prepoznat kao jedan od najizvornijih hrvatskih kipara mlađe generacije. Zanimljivo je što je naslovom Nebo Hršak imenovao dvije izložbe koje su se u Galeriji SC i Galeriji Kranjčar u Zagrebu održale jedna za drugom u proljeće 2023., a njihovo je praktički simultano postavljanje umjetnik objasnio geslom: Svi radovi nastali su ispod istog neba. Riječ je, dakle, o širokom ciklusu skulptura u kojem je Hršak svoj umjetnički postupak doveo do visoke prepoznatljivosti u okruženju lokalnog i šireg svijeta umjetnosti i više se njih iz serije na izložbi u Regeneratoru premijerno pojavljuje pred publikom.

Akcija otkrivanja Spomenika, koju nakon Zagreba, Splita, Karlovca i Krapine izvodi u Zaboku, do sada je možda i najčišći, najprecizniji izraz umjetničkih traženja kipara koji u starim stalcima za klofanje tepiha diljem naših gradova prepoznaje spomenike i tako, zapravo, na svoj način čisti same gradove od neprekidne izgradnje nauštrb očuvanja onoga što već jest, sada i ovdje.

*Akcija otkrivanja “Spomenika…” / foto: Luka Smuk

Tomislav Hršak (Zagreb, 1992.) diplomirao je 2017. na Nastavničkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi prof. Daniela Kovača. Za svoj rad dobio je nekoliko nagrada: Grand prix 18. Erste fragemenata (2022., Lauba, Zagreb), Rektorova nagrada 2017. za projekt Bojom do zdravlja iz 2014., a komisijskim odabirom najboljih studentskih radova u akademskoj godini 2013/14. ready-made rad Kofer izabran je za Fundus ALU.  Na tromjesečnoj rezidenciji Cite internationale des arts u Parizu boravio je 2025. godine. Član je HZSU od 2021. i HDLU od 2016., te udruge Prirodno-umjetnički Kružok koja, pored ostalog, producira i kurira program Garaže Kamba u Zagrebu. Živi i radi u Krapini.

*Izložba “Nebo” Tomislava Hrška, Green Room / foto: Luka Smuk

Izložbe iz programa galerije Green Room u Regeneratoru prate radionice i razgovori s umjetnicima za učenike Gimnazije A. G. Matoša i Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, pa će se učenici tako imati priliku upoznati s poljem djelovanja, medijima i tehnikama koje u svom radu ovi umjetnici istražuju i koriste. Cilj je definirati nove modele vizualne edukacije, nove formate učenja i prenošenja znanja, te stvoriti okvire za ravnopravni dijalog s korisnicima, ujedno i koautorima umjetničkih i galerijskih intervencija i prezentacija. Umjetnici će građanima i posjetiteljima Zaboka predstaviti radove koji ranije nisu ovdje izlagani i/ili nove radove.

*Izložba “Nebo” Tomislava Hrška, Green Room / foto: Luka Smuk

Akademska kiparica i restauratorica Marija Ančić (Zagreb) će prvi put u Zaboku izložiti tepihe i tapiserije koje je izradila u suradnji s tvrtkom Regeneracija, na temelju svojih crteža iz tekuće serije Dream Bloody Gore (2023.–), inspirirane slavenskom mitologijom i folklorom te heavy, black i death metal ikonografijom. S učenicima će na radionici kroz crtež istraživati supkulturne motive s kojima se oni identificiraju. U planu je i objavljivanje knjige umjetnice s njezinim autorskim crtežima i reprodukcijama tepiha i tapiserija, a također i održavanje jednog od rock-koncerata iz serije Zagorje Express iste večeri kad će biti i otvaranje njene izložbe. Naš intervju s Marijom potražite ovdje.

*Izložba “Nebo” Tomislava Hrška, Green Room / foto: Luka Smuk

Akademski fotograf Ivan Gundić (Zagreb/Koprivnica) učenike će upoznati s pojmom i fenomenom fotografskih arhiva te kako vlastitim ili tuđim obiteljskim albumima ili fotografskim zbirkama mogu pristupiti na način umjetničkih istraživača u formi foto-kolaža. Sam umjetnik će izložiti svoj aktualni rad Still Life, koji je nastao kao svojevrsni nastavak performansa Korištenje redovnog godišnjeg odmora, nagrađenog na 29. Slavonskom biennalu u Osijeku 2024. Rad spaja fotografiju, video, performans i instalaciju s ciljem kritike svijeta umjetnosti i tržišta rada u društvu spektakla. Naš intervju s Ivanom čitajte ovdje.

*Izložba “Nebo” Tomislava Hrška, Green Room / foto: Luka Smuk

Naposljetku, akademski slikar-grafičar i internetski umjetnik Željko Badurina (Zagreb) će u galeriji izložiti izbor iz svojih digitalnih foto-kolaža objavljenih na društvenim mrežama od 2026. do danas, koji ne samo što društvenu i političku stvarnost podvrgavaju duhovitoj karikaturi i potiču na kritičko mišljenje, već razotkrivaju i brojne kontradikcije medija u kojima nastaju – digitalnih alata i interneta. Njegov izložbeni projekt 99 centi tako je rijedak primjer, posebno u hrvatskom i regionalnom okviru, osviještene upotrebe, ali i dekonstrukcije sustava reprezentacije na društvenim mrežama specifično umjetničkim sredstvima, što već dulje vrijeme ima rastuću publiku izvan samog svijeta umjetnosti. Željko je prije dvije godine gostovao i u našem podcastu – epizodu možete poslušati ovdje.

*Izložba “Nebo” Tomislava Hrška, Green Room / foto: Luka Smuk

+ 24 Preporuka